חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
JAKOV - תוסף קולגן: קולגן וחומצה היאלורונית חוות דעת

קולגן וחומצה היאלורונית

קולגן וחומצה היאלורונית הם חומרים אורגניים, הנמצאים בגוף האדם. לכל אחד מהם תכונות, פונקציות ויתרונות שונים, אך שניהם קשורים לעור ולשיער
ועשויים לסייע בשמירה על מראה צעיר ובריא.

מהו קולגן?

קולגן הוא החלבון העיקרי ברקמת החיבור האנושית. מקור שמו במילה היוונית "קולה", שפירושה דבק, ובסיומת "גן" שמשמעותה ליצור. קולגן  מורכב משרשראות פפטיד ספירליות ארוכות. כל שרשרת מכילה בין 19 ל – 105 חומצות אמינו. קולגן אינו מסיס ולא יכול להיספג או להתעכל.
בטבע קולגן נמצא בעיקר ביונקים, ובלעדית בבעלי חיים. קולגן מייצג 30% מהחלבון האנושי. ריכוזו משתנה בחלקים שונים של גופנו:
23% בעצמות הגולגולת
50% בסחוס
עד 75% בעור.

קולגן מיוצר כל הזמן בגוף. עם זאת, לאחר גיל 30, תהליך היצור של קולגן הופך להיות קשה ואף נחלש בהדרגה עם השנים.
קולגן מעורב בתפקוד של רוב המערכות, הרקמות והאיברים בגוף האדם. הוא אחראי על האטימות, המוצקות, הלחות הנכונה, האלסטיות וההתחדשות המתמדת
של תאי העור. קולגן הינו מרכיב עיקרי בסחוס ובמפרקים, בשיניים ובעצמות. לקולגן תפקיד חשוב בהתפתחות הרקמות בכלי הדם והוא חיוני לתפקוד השרירים.

השימוש בקולגן בעולם הרפואה כולל:
השתלות עצם
התחדשות רקמות
טיפול בכוויות
ניתוחים קוסמטיים
טיפול בפצעים מורכבים
שימושים כירורגיים משחזרים
האטת הזדקנות העור
חיזוק ציפורניים ושיער ועוד.

מהי חומצה היאלורונית?

חומצה היאלורונית היא פולימר לא מסיס ליניארי – מוקופוליסכריד. חומצה היאלורונית  היא אחת המוקופוליסכרידים השכיחים ביותר בטבע ומסונתזת על ידי כל האורגניזמים החיים למעט אצות. השם חומצה היאלורונית  נגזר מהמילה היוונית "hyalos" שמשמעותה זכוכית ולראשונה בודדה חומצה היאלורונית
מזגוגית עיני עגל.

לאדם במשקל 70 ק"ג יש כ- 15 גרם חומצה היאלורונית בגוף, ותפקידה לבנות את החומר התוך-תאי אצל יונקים ונמצאת במגוון איברים ורקמות אנושיות:
עור, מסתמי לב, זגוגית העין, נוזל סינוביאלי, חיבור, אפיתל ורקמת עצבים. יותר מ -50% של חומצה היאלורונית בגופנו נמצא בעור. בגוף האדם, חומצה היאלורונית מסונתזת על ידי חלבונים הממוקמים בקרום הפלזמה של תאי פיברובלסט. הם מרחיבים את המולקולה ההיאלורונית על ידי הוספת סכרידים לפולימר.
ניוון היאלורוני מושג על ידי אנזימים הנקראים היאלורונידזים.

חומצה ההיאלורונית אחראית על המראה החל והגמיש של העור בשל יכולתה לקשור כמויות גדולות של מולקולות מים. חומצה ההיאלורונית מסוגלת לקשור מים בכמות של פי 1000 עד 4000 ממשקלה. חומצה היאלורונית בדרמיס קשורה לתיקון רקמות. זוהי אבן הבניין העיקרית של זגוגית העין האנושית ומהווה מרכיב מבני חשוב בסחוס המפרקי, שם היא נמצאת כנדן סביב כל כונדרוציט וחלק עיקרי מנוזל הסינוביאלי, שם היא משמשת כחומר סיכה, מתווך מטבולי ומסנן.

חומצה היאלורונית בריכוז שונה ותחת שמות מסחריים שונים משמשת ב:
ניתוחי עיניים
נוירוכירורגיה
אורטופדיה וטראומטולוגיה
טיפוח עור ועוד.

לסיכום,
קולגן וחומצה היאלורונית שניהם רכיבים אורגניים, הנמצאים בגוף האדם. קולגן הוא החלבון העיקרי ברקמת החיבור האנושית.
קולגן אחראי על ההידוק, המוצקות, הלחות התקינה, האלסטיות וההתחדשות המתמדת של תאי העור. קולגן הינו מרכיב עיקרי בסחוס ובמפרקים, בשיניים ובעצמות, החיוני לתפקוד השרירים ולמבנה כלי הדם. החומצה ההיאלורונית אחראית על מראה חלק של העור וקשורה לתיקון העור. ומשמשת אבן בניין העיקרית של זגוגית העין האנושית, מרכיב מבני חשוב בסחוס המפרקי, וחלק עיקרי מהנוזל הסינוביאלי.

קולגן וחומצה היאלורונית המלצות

תזונה בריאה, שגרת אימונים ושימוש במוצרים שאינם רעילים עשויים לעזור מאוד בשגרת הטיפוח והטיפול האישיים. לפעמים, נטילת תוספים נוספים בצורת כמוסות או אבקה יכולה להעצים את התהליך אף יותר. קולגן וחומצה היאלורונית הם שני מוצרים שנתפסים כיעילים לבריאות וגמישות העור, השיער, הציפורניים ומניעת השפעות ההזדקנות.
אולם, ככל שאנו מתבגרים, קולגן מתפרק ונעלם מגופנו מה שגורם ליצירת קמטים, עור יבש, שיער שביר ולמפרקים כואבים. לפיכך, רבים מאמינים כי הוספת קולגן לגוף יכולה לשפר את בריאות העור והשיער, להפחית כאבי מפרקים וניוון, להגביר את חילוף החומרים ואת תפוקת האנרגיה למסת השריר, לחזק את השיער, הציפורניים והשיניים ועוד.

נטילת תוספי חומצה היאלורונית

WebMD מגדיר חומצה היאלורונית כתרופה המשמשת לעתים קרובות לטיפול בכאבי מפרקים כרוניים או דלקת מפרקים ניוונית, ניתוחי עיניים, ומשמש גם כמילוי שפתיים לניתוחים פלסטיים. חומצה היאלורונית מומלצת לעיתים קרובות על ידי רופאי עור ורופאים אחרים ביכולתה לשפר את מרקם העור ומראהו, והיא נכללת גם במוצרי טיפוח רבים המשמשים נגד הזדקנות העור. חומצה היאלורונית עשוייה לתרום לשיפור עור יבש מיובש ומזדקן, מיושן, לסייע בהפחתת קמטים, תיקון פצעים וכוויות שמש ועוד.  

נטילת תוספי קולגן

קולגן הוא תוסף הנתפס כמסייע לצמיחת שיער ובריאותו, תומך בגמישות העור והזדקנותו ומסייע למפרקים בריאים.
קולגן זוכה לתשומת לב משמעותית בעולם הטיפוח והיופי ונמכר גם כאבקה שניתן להוסיף לשייקים או כתוסף שנלקח בצורת כמוסה.
ישנם שני סוגים של תוספי קולגן שזוכים לפופולריות:
קולגן הידרוליזה (קולגן הידרוליזט) וג'לטין.
ג'לטין נוצר כאשר מבשלים קולגן, תהליך המפרק את החלבון הגדול לפפטידים קטנים יותר, הנספגים ביתר קלות בגוף.
שני המוצרים נבדקו והוכחו כמשפרים את מסת השריר, את גמישות העור ומקלים על דלקת המפרקים.

קולגן לעומת חומצה היאלורונית

ל- קולגן ולחומצה היאלורונית יתרונות רבים, ושניהם אושרו על ידי ה- FDA כבטוחים למאכל אדם, והמחקר על ההשפעות המיטיבות שלהם על גופנו בשיאו. קולגן הוא חלבון נהדר וחומצה היאלורונית מסייעת בשמירה על קולגן, לכן רבים לוקחים את שניהם יחד. דרך נהדרת לגלות מה מתאים לך היא לנסות בעצמך.
לתפיסתנו, אין צורך לבחור בין קולגן וחומצה היאלורונית ניתן להשתמש בשניהם! המומחים שלנו פיתחו עבורך את הפורמולה הנכונה והטובה ביותר. קולגן פלוס 7 רכיבים מעניק לעורך מראה זוהר ובריא, יחד עם נפח, גמישות ומוצקות. ניתן לראות תוצאות לאחר שמונה עד ארבעה עשר שבועות. כל מוצרי חברת ג'קוב מיוצרים בישראל בתנאי ייצור המאושרים על ידי משרד הבריאות. החברה רואה בשמירה והגנה על הסביבה והחי ערך עליון, וככזו אינה מבצעת ניסויים על בעלי חיים.

 

המאמר מתבסס על נתונים מהמאמרים הבאים: 

http://www.differencebetween.net/science/difference-between-collagen-and-yaluronic-acid/

https://simplyandreea.com/beauty-supplements-taking-collagen-vs-hyaluronic-acid/

דילוג לתוכן